Viceprim-ministrul Raluca Turcan a declarat miercuri, la Constanta, ca sistemul medical din Romania va beneficia de 6 miliarde de euro în următorul exercițiu financiar.
”Fondurile europene reprezinta principala sursa de dezvoltare a Romaniei in urmataorii 10 ani si este foarte important cine le va gestiona. Daca acest potential urias de dezvoltare va intra pe mana unor neprofesionisti, atunci Romania rateaza un moment unic in istoria ei de dezvoltare. Asadar, asa face un apel la fiecare om interesat de dezvoltarea sustenabila a Romaniei sa gandeasca foarte bine momentul legat de data de 6 decembrie, cand stuctura institutionala de decizie a tarii noastre se poate aseza pe calea dezvoltarii. Principala sursa de dezvoltare o reprezinta fondurile europene, iar pe partea de sanatate, in urmatorul exercitiu financiar vom avea de investit 6 miliarde de euro, plus 1, 2 miliarde pe care deja i-am atras pentru achizitionarea de aparatura medicala. Marcel Bolos, ministrul Fondurilor Europene, a reusit recuperarea uriasa a unor decalaze de absortie in privinta fondurilor europene si a reusit sa faca din Romania o tara campioana la absortia fondurilor europene”, a declarat vicepremierul Raluca Turcan.













