Vicepreședintele Statelor Unite vine în România ca să transmită un mesaj de solidaritate cu aliații de pe flancul estic, a declarat luni purtătoarea de cuvânt a Casei Albe, Jen Psaki.
Casa Albă a anunțat recent că vicepreședintele Statelor Unite vine în România și Polonia, în perioada 9 – 11 martie, ca să transmită un mesaj de solidaritate cu aliații de pe flancul estic.
Kamala Harris „va merge acolo pentru a demonstra sprijinul SUA pentru munca aliaţilor şi partenerilor noştri. Va discuta despre ajutorul pe care îl acordăm poporului ucrainean. Faptul că va fi acolo cred că transmite un mesaj puternic. Vicepreşedintele SUA se va întâlni cu mulţi dintre partenerii noştri de pe flancul estic, aliaţi NATO, şi va transmite angajamentul nostru de a lucra în perfectă sincronizare cu ei şi de a continua să le sprijinim eforturile din regiune”, a declarat Jen Psaki, purtătoarea de cuvânt a Casei Albe.













