Coordonatorul campaniei de vaccinare, Valeriu Gheorghiță, a anunțat, marți, că, cel mai probabil din luna septembrie va fi administrată a treia doza de vaccin antiCOVID pentru personalul medical si pentru persoanele cu boli cronice și cele peste 65 de ani.
”Există discuții legate de administrarea rapelului sau, cum este cunoscut, cea de-a treia doză, deși în mod corect vorbim de rapel și nu de doza trei. La acest moment este putin probabil, dar este foarte important sa evaluam in permanenta care este eficienta, odata cu trecerea timpului, adica durata protectiei. Este imatur sa spunem in acest moment, dar este clar ca persoanele sunt cele mai expuse sau cei care prin natura profesiei au un risc mare de expunere la infectie. Este importanat sa fie cat mai bine protejate. Așteptăm autorizarea schemei, ne interesează datele de siguranță și imunologice. Se va administra la 8 luni distanță de la primele doze. Probabil două treimi din cei vaccinați până acum se încadrează pentru doza 3.”, a declarat Valeriu Gheorghita.













