”In cursul zilei de ieri, 22 aprilie, polițiștii Serviciului de Investigații Criminale Dolj au fost sesizați prin plângere de
către tânăr de 29 ani, din comuna Daneți, care reclamă presupuse
erori medicale comise de către personalul medical al unui spital din Craiova, ce ar fi
condus, la data de 21 aprilie a.c., la decesul fiicei sale, în vârstă de 3 luni, în timp ce
aceasta se afla internată în unitatea medicală respectivă.
În cauză, polițiștii au întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de ucidere din
culpă, iar cercetările sunt continuate, sub supravegherea unui procuror din cadrul
Parchetului de pe lângă Judecătoria Craiova, pentru stabilirea cu exactitate a împrejurărilor
în care s-a produs decesul.
La finalizarea cercetărilor va fi propusă soluţie prin unitatea de parchet competentă.
Totodată, a fost dispusă efectuarea unei expertize medico-legale pentru stabilirea cu exactitate a cauzei decesului.












