cantacuzino

Premierul Florin Citu a participat, joi, la ceremonia organizată cu prilejul împlinirii a 100 de ani de la înființarea Institutului Național de Cercetare-Dezvoltare Medico-Militară „Cantacuzino.

”Subfinantarea, frecventele schimbari manageriale si ingerinta politicului au facut ca aceasta institutie etalon in cercetare sa fie la un pas de colaps. Este o lectie pe care nu trebuie sa o uitam. Eforturile din ultimii ani au facut posibila salvarea Institutului Cantacuzino si reluarea cecetarilor si activitatii de fabricatie a produselor biologice. Pentru prim adata in Romania s-a realizat secventierea binomului virusului. Respect istoria

Institutului Cantacuzino si cred in viitorul sau si al cercetarii romanesti. Ca prim-ministru voi continua sa sutin cu toata convingerea proiectele si intiativele institutului. Insa, dincolo de asigurarea resurselor necesare, cred ca cel mai impoertant sprijin pe care Guvernul il poate da specialistilor, este sa-i lase sa-si faca treaba, sa nu ii incurce cu decizii politice, sa nu uite lectia trecutului. Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare Medico-Militară „Cantacuzino” va ramane in prima linie in combaterea pandemiei”, a declarat Florin Citu.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.