Doar 46% dintre români cred azi că apartenența României la Uniunea Eurpoeană este un lucru bun, față de 62% media europeană, se arată în cea de-a noua ediție a eurobarometrului realizat de Parlamentul European, tendințe sociodemografice 2007 – 2022. Potrivit sondajului, citat de g4media.ro, în 2015 numărul românilor care spuneau că apartenența la UE este un lucru bun era mult mai mare, 68%, comparati cu media UE de la cea vreme, de 54%.
Din grafic rezultă că încrederea românilor în UE s-a prăbușit odată cu debutul pandemiei, când Bruxelles-ul a introdus reguli stricte de călătorie condiționațate de vaccin. Potrivit sondajului, în 2020 se aflau încă în media eurpeană când erau întrebați dacă apartenența la UE este un lucru bun (55% România, 59% media europeană) dar de atunci diferența a crescut constant: în timp ce la nivel european încrederea în UE a crescut, în România s-a prăbușit constant.












