SE CRAIOVA SA a fost sanctionata de catre comisarii comisarii Gărzii de Mediu Dolj cu amendă maximă prevăzută de Legea nr.104/2011 privind calitatea aerului înconjurător și au impus măsuri de remediere și de prioritizare a reparațiilor!

Așa cum am anunțat în postarea anterioară din 24.10.2025, din ziua avariei la operatorul SE CRAIOVA SA, revenim cu precizarea rezultatelor controlului. Comisarii GNM-CJ Dolj, ca urmare a planificării anuale a controalelor pentru operatorul economic SE CRAIOVA SA, dar și ca urmare a avariei survenite săptămâna trecută la SE Craiova SA, când a declanșat Bloc Energetic nr.1, din cauza pierderii tensiunii la REH (turbină aferentă cazanului), au desfășurat în această săptămână controlul anual planificat la operator, control finalizat astăzi, 30.10.2025.
Astfel, ca urmare a inspecției, prin care s-au verificat aspecte privind legislația de mediu și
condițiile impuse în Autorizația Integrată de Mediu, comisarii GNM-Comisariatul Județean
Dolj au stabilit că, deși operatorul economic a efectuat lucrări de reparații cu terții și în
regie proprie, s-a constatat faptul că prin existența emisiilor fugitive la nivelul ambelor
cazane, există încă neetanșeități și depuneri de pulberi pe structura cazanelor care conduc
și în prezent la depunerea de pulberi sedimentabile pe corpul blocurilor energetice și care,
ulterior, fiind antrenate de curenții de aer, conduc la alterarea calității aerului. Totodată, s-
au identificat neetanșeități și în zona clădirii stației de concasare și a benzilor transportoare de cărbune.
Astfel, pentru neluarea tuturor măsurilor de reducere a emisiilor de poluanți în aer,
reprezentanții GNM CJ Dolj au aplicat sancțiunea maximă prevăzută de Legea nr.104/2011
privind calitatea aerului înconjurător și au impus măsuri de remediere și de prioritizare a
reparațiilor!

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.