Deputatul Cezar Drăgoescu, președintele USR Dolj, a declarat, după audierrea preşedintelui ANAF din comisiile de buget-finanţe, că ANAF se concentrează pe micii contribuabili, timp ce marii evazionişti şi marii datornici la stat – persoane fizice ori companii de stat – îşi văd liniştiţi de treabă în continuare.
„Nu am văzut nicio acţiune demarată de ANAF la aceşti mari datornici în ultimele luni. Cum nu am văzut nici acţiuni care să vizeze economia gri şi neagră.
Spre exemplu, doar în domeniul service-urilor auto piaţa nefiscalizată este în jur de 3-4 miliarde de euro pe an, conform estimărilor patronatului. Nu am auzit de la şeful ANAF soluţii pentru toate aceste probleme, am auzit însă cum ANAF şi-a depăşit, din nou, planul de colectare. Şi am mai auzit nişte explicaţii revoltătoare, cum ANAF preferă să-i controleze pe micii contribuabili, pentru că este mai simplu pentru inspectorii fiscali să facă asta, decât să verifice schemele complexe prin care sunt fraudate sume uriaşe”, a declarat președintele USR Dolj, deputatul Cezar Drăgoescu.
Senatorul Cezar Drăgoescu întreabă: De ce ANAF nu se preocupă întâi de marii datornici?
„ Mulţi cetățeni îmi semnalează constant aceste lucruri – se simt hărţuiţi de ANAF pentru datorii de câteva zeci, sute de lei. De partea cealaltă, avem şi cazuri de persoane publice care datorează statului român peste 56 de milioane de euro.
Am vrut să aflu de la şeful ANAF – mai ales în condiţiile dezastruoase ale bugetului, în care este nevoie de fiecare leu – de ce ANAF nu se preocupă întâi de marii datornici. Din păcate, nu am primit un răspuns”, a mai adăugat președintele USR Dolj, Cezar Drăgoescu.
Romanii sunt țintiți de ANAF, evazioniștii stau liniștiți
”Conducerea ANAF a vorbit despre digitalizare şi a promis unele reforme, dar, în lipsa unor acţiuni concrete, tot românii de rând sunt ţintiţi de Fisc, în timp ce marii evazionişti şi marii datornici la stat – persoane fizice ori companii de stat – îşi văd liniştiţi de treabă în continuare”, a mai adaugat presedintele USR Dolj, deputatul Cezar Drăgoescu.
















