Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorilor (CJPC) DOLJ a întreprins o acțiune de control la magazinul SELGROS CASH AND CARRY SRL din municipiul Craiova, în urma tematicii la nivel național a Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor.
În urma verificărilor, a fost întocmit PVCC, fiind aplicate 2 amenzi în valoare de 6000 lei și un avertisment cât și oprirea definitivă a unor produse neconforme.
Au fost constatate următoarele deficiențe:
-la sectorul panificație nu exista fișa de trasabilitate pentru unele produse expuse la comercializare.
-la sectorul de legume-fructe lipsea informarea cu mențiunea tratat cu imazalil; la două sortimente de cartofi – neconformitati privind calibrul, s-au retras de la comercializare 52 kg
-la raionul de pește a fost identificată o cantitate de 2,12 kg file șalău congelat cu etichetare incompleta privind lotul, termen valabilitate,fiind dispusă măsura de oprire definitivă.
-s a constatat existența produsului – oase de vită 2 kg depozitate neconform, produs congelat în vitrina de refrigerare, fiind dispusă măsură de oprire definitivă.
-una din vitrinele de refrigerare nu era igienizată corespunzător.
Apa de ploaie. Ii controleaza o data la 10 ani de ochii lumii.