Dolj: Minor accidentat grav pe DN 6, în localitatea Brădești! Băiatul a fost grav rănit, după ce a fost acroșat de un autoturism condus de un bărbat de 37 de ani, din municipiul Craiova, ce circula pe directia Craiova către Filiași.
În dimineața zilei de 18 aprilie a.c., Inspectoratul de Poliție Județean Dolj a fost sesizat cu privire la producerea unui eveniment rutier pe DN 6, în localitatea Brădești.
La fața locului s-au deplasat polițiști din cadrul Poliției Orașului Filiași care au constatat faptul că, un minor, de 12 ani, din comuna Brădeşti, s-ar fi angajat în traversarea drumului peste separatorul benzilor de circulație, fiind surprins și acroșat de un autoturism condus de un bărbat de 37 de ani, din municipiul Craiova, ce circula pe directia Craiova către Filiași.
În urma evenimentului, minorul a necesitat îngrijiri medicale, fiind transportat la spital.
Conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ.
În cauză, a fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă, cercetările fiind continuate pentru stabilirea cu exactitate a împrejurărilor în care a avut loc evenimentul.













