Primele tramvaie noi au intrat miercuri pe traseele din municipiul Craiova. In următoarele două luni vor intra pe traseu toate cele 17 vehicule noi.
„Sunt frumoase, confortabile, sperăm să fie și întreținute. Chiar fac un apel la craioveni să le întrețină, pentru că sunt noi și au costat o grămadă de bani, fără fondurile europene primăria Craiova nu și-ar fi permis niciodată o asemenea achiziție. Faptul că am rămas un pic în urmă față de celelalte orașe ne-a dat posibilitatea să umblăm un pic la design, așa că sunt mai frumoase ca oriunde în țară. Asta se vede cu ochiul liber. Azi intră în cursă primele 10, urmează ca în următoarele două luni să se întâmple același lucru și cu restul de până la 17 tramvaie, un număr suficient pentru Craiova. În vară încep să sosească și cele 30 de noi autobuze electrice, iar din luna iulie, așa cum am promis o să dăm drumul și curselor pe zona metropolitană, către comunele limitrofe, primul inel, așa că craiovenii pot să se gândească acum serios să folosească transportul în comun în locul vehiculelelor personale și să avem astfel mai puțină poluare și un trafic mai lejer. ”, a spus primarul Craiovei.













