Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a prelungit codul galben de caniculă pentru județele Olteniei până vineri seara, ora 21:00.
Temperaturile maxime vor fi cuprinse între între 33 și 37 de grade.
MESAJ 1/2
ATENȚIONARE METEOROLOGICĂ
COD GALBEN
Interval de valabilitate: 14 august, interval orar 12 – 21
Fenomene vizate: temperaturi deosebit de ridicate, caniculă și disconfort termic ridicat
Zone afectate: Maramureș, Crișana, Banat, cea mai mare parte a Transilvaniei, vestul și sudul Olteniei
Joi (14 august) în Maramureș, Crișana, Banat, în cea mai mare parte a Transilvaniei și
în vestul și sudul Olteniei vor fi temperaturi deosebit de ridicate, local caniculă șidisconfort
termic ridicat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși ușor pragul critic de 80 de unități.
Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 33 și 37 de grade, cu cele mai ridicate valori în regiunile vestice.
MESAJ 2/2
ATENȚIONARE METEOROLOGICĂ
COD GALBEN
Interval de valabilitate: 15 august, interval orar 12 – 21
Fenomene vizate: val de căldură, temperaturi deosebit de ridicate, caniculă și
disconfort termic ridicat
Zone afectate: Maramureș, Crișana, Banat, Oltenia, în cea mai mare parte a Transilvaniei, în vestul, centrul și sudul Munteniei
Vineri (15 august) valul de căldură se va manifesta în Maramureș, Crișana, Banat,
Oltenia, în cea mai mare parte a Transilvaniei, precum și în vestul, centrul și sudul
Munteniei vor fi temperaturi deosebit de ridicate, caniculă șidisconfort termic ridicat.
Indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși ușor pragul critic de 80
de unități în regiunile vestice și nord-vestice și izolat în cele sudice și sud-estice.
Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 33 și 37 de grade, cu cele mai ridicate valori în
regiunile vestice și sud-vestice.













