Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a prelungit codul galben de caniculă pentru județele Olteniei până  vineri seara, ora 21:00.

Temperaturile maxime vor fi cuprinse între între 33 și 37 de grade.

MESAJ 1/2

ATENȚIONARE METEOROLOGICĂ

COD GALBEN
Interval de valabilitate: 14 august, interval orar 12 
– 21
Fenomene vizate: temperaturi deosebit de ridicate, caniculă și disconfort termic ridicat

Zone afectate: Maramureș, Crișana, Banat, cea mai mare parte a Transilvaniei, vestul și sudul Olteniei

       Joi (14 august) în Maramureș, Crișana, Banat, în cea mai mare parte a Transilvaniei și

în vestul și sudul Olteniei vor fi temperaturi deosebit de ridicate, local caniculă șidisconfort

termic ridicat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși ușor pragul critic de 80 de unități.

Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 33 și 37 de grade, cu cele mai ridicate valori în regiunile vestice.

MESAJ 2/2

ATENȚIONARE METEOROLOGICĂ

COD GALBEN
Interval de valabilitate: 15 august, interval orar 12 
– 21
Fenomene vizate: val de căldură, temperaturi deosebit de ridicate, caniculă și

disconfort termic ridicat
Zone afectate: Maramureș, Crișana, Banat, Oltenia, în cea mai mare parte a Transilvaniei, în vestul, centrul și sudul Munteniei

        Vineri (15 august) valul de căldură se va manifesta în Maramureș, Crișana, Banat,

Oltenia, în cea mai mare parte a Transilvaniei, precum și în vestul, centrul și sudul

Munteniei vor fi temperaturi deosebit de ridicate, caniculă șidisconfort termic ridicat.

Indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși ușor pragul critic de 80

de unități în regiunile vestice și nord-vestice și izolat în cele sudice și sud-estice.

Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 33 și 37 de grade, cu cele mai ridicate valori în

regiunile vestice și sud-vestice.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.