Măsuri de ordine publică executate de efective ale Inspectoratului de Jandarmi Județean Dolj
În zilele ce urmează, efective din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Dolj vor fi angrenate în misiuni specifice cu ocazia desfăşurării
unor evenimente promoționale sau cultural – artistice, în mai multe locații din zona de responsabilitate.
În perioada 31 mai – 01 iunie a.c., jandarmii doljeni își vor executa
atribuțiile de asigurare concomitent cu atribuțiile de menținere a ordinii publice, atât în sistem integrat cât și independent.
Sâmbătă, 31 mai a.c., în intervalul orar 10.00-16.00, aceștia vor fi prezenți
în scopul desfășurării în condiţii de siguranţă a manifestării promoționale
Craiova Air Show, cu prilejul sărbătoririi Zilelor Municipiului Craiova, eveniment desfășurat la Aeroportul Internațional Craiova.
Duminică, 1 iunie a.c., începând cu ora 10.00, jandarmii unității vor executa
măsuri de menținere a ordinii și liniștii publice la manifestările cultural-artistice dedicate sărbătoririi Zilei Internaționale a Copilului organizate în atât în orașul Filiași, precum și în comuna Pielești.
Efectivele unității recomandă participanţilor la manifestări să acorde o atenţie sporită bunurilor personale și însoțirii minorilor, să evite pe cât posibil să aibă la vedere obiecte de valoare care pot atrage atenţia, să manifeste răbdare, spirit de solidaritate, vigilenţă în locurile aglomerate, să respecte indicaţiile forţelor de ordine şi să solicite sprijinul acestora în situaţia în care este necesară intervenţia lor.












